1951 - 1989

 
Léta 1951 – 1960

Po sjednocení tělesné výchovy a sportu v r. 1949 dochází k reorganizaci soutěží. Náš SK Slavoj se na krátkou dobu přejmenovává na Sokol a je zařazen v krajské soutěži do II. tř. Tyršova kraje. Zde po ročním působení sestupuje do III. tř., ale hned následující rok ji vyhrává a další reorganizací je zařazen do okresního přeboru, kde v roce 1951 obsazuje 5. místo.

V roce 1952 I.A mužstvo získává titul přeborníka okresu, ale vzhledem k opětovné reorganizaci zůstává v okresní soutěži. I v roce 1953 získává Sokol mistrovský titul přeborníka okresu s možností postupu do krajské soutěže, ale vzhledem k neutěšeným finančním problémům se postupu vzdává. V těchto letech si velmi úspěšně vedl také náš dorost, když v okresní soutěži obsazuje 2. místo, ale o postup do kraje prohrává s velmi zdatným soupeřem ČAFS Vinohrady 2 :11.

 Velmi dobrých výsledků dosahuje mužstvo také v r. 1954. Kádr mužstva je ustálený a pod vedením trenéra Karla Štrobla si nadále udržuje přední pozice okresního přeboru. V tomto roce obsazuje 3. místo.

Významného úspěchu dosahuje mužstvo v roce 1955, kdy Sportovní klub a kopaná v Oseku oslavuje 40. výročí založení. Mužstvo po přesvědčivých výkonech získává titul přeborníka okresu pro rok 1955, který je zároveň dárkem ke 40-ti letému jubileu.

V tomto roce oslav se vracíme opět ke starému názvu klubu ze Sokola na SK Slavoj Osek.

V závěru tohoto úspěšného roku postihla náš klub citelná ztráta v podobě úmrtí našeho bývalého brankáře divizní éry a pozdějšího trenéra pana KARLA ŠTROBLA.

Narodil se 15.2.1911 a kopanou začal hrát za Spartu Plzeň. Již v 15-ti letech v jejím dresu šíří slávu československé kopané za hranicemi tehdejší ČSR v Rakousku. V r. 1931 přestupuje do SK Komárov a v r. 1934 do SK Slavoj Osek. Zde začíná jeho nejslavnější činnost. Plných deset let hájí branku Slavoje, zvláště v době největších úspěchů, v divizi českého venkova. Patřil k nejlepším brankářům PŽF. Po skončení aktivní činnosti působil v SK Slavoj jako trenér mládeže a později I.A mužstva, se kterým ještě v r. 1955 získal titul přeborníka okresu. Zemřel 27.12.1955 ve velmi mladém věku, pouhých 44 let.

V období let 1956 – 1959 působí Slavoj jako nováček I. B třídy Pražského kraje a jeho výsledky jsou vcelku úspěšné. V těžké konkurenci obsazuje v r. 1956 2. místo, v r. 1957 3. místo, v r. 1958 4. místo a v r. 1959 6. místo, které zajišťovalo před novou soutěžní úpravou postup do nově utvořené I. A třídy. V mužstvu se začínají prosazovat věkově mladší hráči. Od roku 1955 se v brance stabilně zabydluje Karel Štrobl, ač teprve 17-ti letý, syn bývalého divizního golmana Slavoje. Mužstvo doplňuje St. Mlejnek a v roce 1956 k nám přestupuje Vl. Ungr, který však v roce 1959 odchází do Komárova. V závěru roku 1959 přichází posílit naše mužstvo Karel Hrubý ze Sp. Hořovice.

 

1960 – 45. výročí založení kopané v Oseku

Stejně jako před pěti lety ozdobil Slavoj výročí postupem do I. A třídy. Program oslav byl připraven opravdu bohatý a pozváno bylo veškeré členstvo, bývalí hráči a zakládající členové SK Slavoj. Uskutečnila se prátelská beseda v místním hostinci, na které se sešlo na 150 členů a příznivců kopané. Ze zakládajících členů byli přítomni pánové:

 K. Hrbek, E. Koníček, V. Hánl, K. Starý, Václ. Krýl, Jos. Krýl a V. Abrhám.

Všichni přednesli své vzpomínky na krásné začátky tohoto oblíbeného sportu v Oseku. Besedu vedl průvodním slovem tehdejší předseda SK Slavoj p. Václav Plecitý doprovázený orchestrem p. Svejkovského, tak že se končilo až v ranních hodinách. Následujícího dne dopoledne se konala „Slavnostní schůze“, které se účastnilo více než 160 příznivců Slavoje. Byli mezi nimi i zástupci fotbalového mužstva SONP Kladno, které k nám přijelo na týž den sehrát v rámci oslav přátelský zápas. Odpoledne v předzápase tohoto slavnostního utkání byl sehrán zápas mezi         XI. Slavoje z r. 1930 a XI. z r. 1940 s výsledkem 4 : 7. V hlavním utkání oslav se představilo v tehdejší době ligové mužstvo SONP KLADNO v čele s reprezentantem ČSR Jos. Kadrabou, dále pak Rysem, Linhartem, Dlouhým a dalšími proti domacímu Slavoji Osek. V zápase se domácí hráči proti ligovému soupeři vypnuli k velkému výkonu, když dlouho nepřekonatelnou zdí pro kladenské hráče byl vynikající brankář Slavoje Karel Štrobl. Nakonec odcházíme poraženi v poměru 2 : 4

V mistrovské soutěži I.A třídy středočeského kraje bojovalo A mužstvo jako nováček se střídavými úspěchy a obsazuje 9. místo. Jako jediný sehrál všechny zápasy Jos. Vlach a nejlepším střelcem byl Milda Sojka s 21 brankami.

Celkem úspěšně si v tomto roce vedl v okresní soutěži dorost Slavoje, obsadil velmi pěkné 4. místo. V mužstvu se střídali:

Štochl Fr., Redlich Jindř., Froněk J., Plecitý Fr., Bervida Fr., Dostál M., Vaigend V., Křivánek J., Jakubů, Grunt Z., Chramosta M. a Šrédl J.

Také žáci, naše nejmenší naděje dosahují velmi dobrých výsledků. V mužstvu se usazují hráči, kteří se narodili v povalečných letech a byly to dosti silné ročníky. V mužstvu se střídali:

Černý P., Štěpnička Vl., Zeman J., Huml V., Huml Jos., Ernest L., Kšír V., Keller K., Dlouhý J., Regál F., Štika P., Redlich K. a Čepelák V.

Na valné hromadě za r. 1960 byl zvolen nový výbor. Na nejdůležitější funkce byli dosazeni:

Plecitý V. – předseda,

Vajner V. – jednatel,

Huml Fr. – pokladník,

Sutr J. a Kolář Ant. – vedoucí kopané,

Vlach Václ. – správce hřiště

Štěfan Vladislav – kronikář

V období let 1961 – 1964 si A mužstvo Slavoje po průměrných výkonech udržuje postavení ve střední části tabulek I.A třídy středočeského kraje. Toto umístění lze považovat za úspěch, neboť soupeři Slavoje v té době byly oddíly zvučných jmen s bohatou fotbalovou tradicí, např. Sp. Hořovice, KŽ Králův Dvůr, L. Zdice, Cem. Beroun, Sp. Žebrák, B. Komárov, Baník Příbram, Sp. Příbram, SONP Kladno B, B. Švermov, Sp. Modřany,     Sp. Radotín B, a další. V těchto mužstvech leckdy nastupovali bývalí ligoví fotbalisté, z nichž za zmínku stojí připomenout Přádu v Baníku Příbram, Radu v Modřanech a jiné. Kádr mužstva Slavoje se proti r. 1960 mnoho nezměnil. V r. 1961 k nám přestupuje z B. Komárov Jos. Košťálek a v r. 1962 se vrací Olda Vlach. Téhož roku přicházejí ještě Jos. Korf a Jiří Beran. Z vlastních rezerv se v mužstvu objevuje Zd. Grunt a P. Štrobl. V r. 1963 jsou z dorostu přeřazeni Frant. Štochl a Jindra Redlich. V úvodu r. 1964 opouští Slavoj jedna z velkých opor Jos. Vlach, který přestoupil do sousedního Komárova. Mužstvo naopak posilují Jiří Šmíd a Milan Vrba z Hořovic. Trenérem po celou dobu byl Karel Hrubý.

Radost nám v r. 1961 udělali dorostenci, když obsadili 1. místo v okresní soutěži. V tomto roce do dorostu přešli Křivánek K., Pos. Fr., Čepelák Fr. a J. Mareš. Následný rok pak Regál F. a Komínek J. Mužstvo prochází generačním procesem. V roce 1964 po příchodu nadějných žáků má výkonnost mužstva stoupající úroveň. Trenéry v těchto letech byli Fr. Šmíd a Jos. Kincl.

Žáci v r. 1961 bojovali se střídavými úspěchy, ale s náznakem stoupající výkonnosti. V r. 1962 už vyhrávají svoji skupinu okresní soutěže. Do mužstva v tomto roce přicházejí Vaníček Fr. a Vácha Jos. Stejného úspěchu dosahují naše naděje i v r. 1963, i když jsou oslabeni o věkově starší žáky. Mužstvo doplnil Lisý Květ., Horák, Vajner K. a Ernest V. V r. 1964 nastává generační problém a mužstvo trpí nedostatkem hráčů. Trenéry v tomto období byli Korejčík M. a Štefan Vlad.

V tomto čtyřletém období dochází k některým změnám také ve složení výboru a jeho postupné doplňování. Jednatelem SK Slavoj je zvolen Št. Šmíd a za členy výboru postupně Puchmeltr V., Štochl Jos., Lhoták V., Abrhám J., Štochl Fr., Šmíd Fr. K úpravě hřiště a jeho okolí přibyly dvě zděné pokladny a 145 m zábradlí kolem hrací plochy.

V rozmezí tel 1960 – 1965 se v A mužstvu střídali hráči:

Štrobl K., Vlach Jos., Vajner V., Kusý K., Kusý J., Hrubý K., Houska V., Sojka M., Hrazdíra J., Košťálek J., Vlach O., Ungr Vl., Štochl A,. Beran J., Kaucký J., Štrobl P., Štochl Fr., Redlich J., Šmíd Jiří, Grund Zd.,     Vrba M., Křivánek J. a Korf J.

1965 – 50. výročí založení SK Slavoj

Na oslavu tohoto kulatého jubilea byl připraven opět velmi pestrý program. Výbor Slavoje pracoval ve stejném složení jako v roce předešlém, pod vedením předsedy Václ. Plecitého. Hned v úvodu roku se v rámci oslav uskutečnila slavnostní beseda, která měla doslova hvězdné obsazení. Pozvání přijali a besedy se zúčastnili:

Bývalý kanonýr SPARTY PRAHA a účastník stříbrné XI. z MS v Itálii r. 1934 Olda Nejedlý, dále pak slavné trio DUKLY PRAHA a reprezentace ČSSR, aktéři MS v Chile, kde získali stříbrné medaile v r. 1962 Ladislav Novák, Sváťa Pluskal a Josef Masopust, který přivezl na ukázku „ Zlatý míč “ nejlepšího fotbalisty Evropy za rok 1962. Posledním besedujícím byl rovněž hráč DUKLY PRAHA, olympijský reprezentant, účastník OH v Tokiu v r. 1964 a držitel stříbrné medaile z těchto her Jan Brumovský

Na 180 příznivců kopané nejen z Oseka, ale i širokého okolí naplnilo sál místního hostince, který byl doslova napěchován. Beseda byla velmi poutavá a měla zdařilý průběh.

V červenci sehrál Slavoj první mezinárodní zápas v historii osecké kopané s mužstvem z tehdejší NDR – SC Potsdan. V utkání velmi dobré úrovně odešli naši hráči poraženi těsným poměrem 2 : 3. Poté byla uspořádána slavnostní valná hromada, na kterou byli opět pozváni všichni zakládající členové, bývalí fotbalisté Slavoje a celá osecká veřejnost. Zakládajícím členům E. Koníčkovi, V. Brožíčkovi, J. Podubskému, V. Abrahámovi, B. Královi, R. Vetiškovi, K. Starému, J. Krýlovi, V. Krýlovi, V. Hrdličkovi a V. Hahnlovi bylo předáno album fotografii za období 1915 – 1965. V tomto roce byla pro potřeby správce p. Václ. Vlacha postavena zděná prádelna. Výbor SK byl doplněn o Václ. Hrabáka a Luďka Kůtu. V závěru roku umírá zakládající člen Slavoje p. Václav Hrdlička.

V mistrovské soutěži I.A třídy středočeského kraje si Slavoj vede velmi úspěšně a obsazuje 2. místo. Do kádru A mužstva se vracejí z Komárova Jos. Vlach a Vl. Ungr. Také začíná postupné omlazování, když na v té době „ střídavé starty “ nastupují za „A“ tehdejší dorostenci – Huml Václ., Redlich K., Černý P., Kolář M. a Vl. Kšír.

Velmi dobrých výsledků dosahovali také dorostenci. Pod vedením trenéra Jana Sutra měli ucelený kolektiv a procházeli mistr. soutěží bez větších výkyvů s konečným umístěním na 3. místě.

Žáci po přeřazení Jos. Váchy a Fr. Vaníčka do dorostu trpěli nedostatkem hráčů a mužstvo zůstalo bez větších opor. To se projevilo také na výsledcích a konečném umístění na posledním místě. 

V období let 1966 – 1969 pokračuje mužstvo Slavoje v úspěšném působení v I.A třídě. Dále pokračuje omlazovací proces, a tak přicházejí postupně další hráči z dorostu a mužstvo tím dostává zdravou mladou krev. V roce 1966 obsazuje Slavoj 4. místo a je doplněn o P. Černého a P. Ešku, ale naopak z mužstva v závěru roku odchází poctivý bojovník Karel Hrubý do Sokola Praskolesy a dlouholeté pravé křídlo Milda Sojka zvaný Kujón do Sokola Drozdov. Nejlepšími střelci byli Ungr Vl. A Kšír Vl. V roce 1966 k nám přestupuje z Tatranu Městec Králové Standa Charvát, který se přiženil do naší obce a hned následující rok se s Vl. Ungrem stávájí střelci mužstva. V rocích 1967, 1968 a 1969 se Slavoj dostává do menšího útlumu a bojuje se střídavýmí úspěchy ve středu tabulky. Tento pokles výkonnosti je zapříčiněn postupnými odchody mladých hračů k výkonu základní vojenské služby. V r. 1967 přestupuje do Slavoje Frant. Černý z Komárova a v r. 1968 Frant. Kratochvíl z Olešné. Mužstvo opouštějí v tomto roce Šmíd Jiří do Dukly Příbram, Komínek Jan do Cerhovic a Štrobl Pavel do Doubravanu Újezd. Rokem 1969 bylo zhruba dovršeno omlazování mužstva a tak pod vedením trenéra Jos. Vlacha se utvořil mladý kolektiv, který měl všechny předpoklady k dobrým výsledkům. Jak se však později ukázalo, došlo u mužstva k oživaní hry, ale chyběl přehled a zkušenosti. Kanonýrem roku byl Kšír Vl. s 31 brankami.

V období od r. 1967 v mužstvu působili tito hráči:

Štrobl K., Vlach J., Houska V., Beran J., Ungr Vl., Štochl Fr., Štochl A., Štrobl P., Grunt Z., Šmíd J., Eška P., Kšír Vl., Kolář Mir., Huml V., Redlich J., Černý P., Charvát St., Černý Fr., Kratochvíl Fr., Keller K., Redlich K., Štěpnička Vl., Komínek J., Křivánek Jos., Huml Jos., Šinkner J., Tauš V., Hasman J. a Vaníček Fr.

Trenérem mužstva byl Jos. Vlach a vedoucím kopané ing. V. Šlajchrt.

V rozmezí let 1966 – 1969 doléhá generační problém rovněž na mužstvo dorostu. Tím nastává úkol pro členy výboru, sehnat nějaké hráče z okolních vesnic. Daří se nám to především v Záluží odkud přišlo posílit naše mužstvo hned pět dorostenců. I přes tyto potíže si dorostenci pod vedením trenéra Jana Sutra udržují pozice v horní polovině tabulek okresní soutěže. V tomto období dorostem prošli: Urban, Lisý, Štěpnička Vl., Vokáč, Štika P., Kolář Fr., Vácha Jos. Matějka, Šinkner, Keller, Huml Jos., Vaníšek Fr., Vonderka J., Dlouhý J.,     Šlosar V., Tauš V.

Nedostatkem registrovaných hráčů trpěli i naše nejmenší naděje a tak v  žákovském mužstvu hráli tři žáci ze Záluží. V žákovském družstvu v té době působili: Plecitý Jiří, Moulis J., Vajner K., Štěpnička P., Horák Vl., Ernest V., Ungr Vl., Štefan P., Baumgartner P., Korejčík Jar. a bratři Kolářové ze Záluží.

Výbor SK Slavoj pracoval až na nepatrné změny ve stejném složení jako v letech předešlých. Novým členem výboru se stal v r. 1967 Černý Fr. a ve funkci ved. kopané vystřídal A. Koláře ing. Václ. Šlajchrt. Hlavním zdrojem příjmů financí byl sběr šrotu. Při zvelebování sportovního areálu bylo v r. 1968 postaveno nové sociální zařízení a v roce 1969 byla v rámci akce „Z“ zahájena výstavba nových kabin. Toto období mělo také svou stinnou stránku a to v roce 1966 v podobě úmrtí p. Fr. Štochla (Čambal), zakladajících členů Rudolfa Vetišky a Josefa Kryla a v poslední řadě tragické smrti našeho teprve 16-ti letého dorostence Františka Vokáče ze Záluží.

 

Léta 1970 – 1975

Rok 1969 nastartoval novou etapu osecké kopané v podání mladého kolektivu. Rok 1970 oslavy 55. výročí založení SK Slavoj. Postup jako dárek jsme se báli vyslovovat. Po zimním soustředění na Rivieře u Mar. Lázní Slavoj obsazuje 3. místo. Do nového ročníku 1970/71 jsme vzhlíželi už s většími nadějemi na postup do krajské soutěže. V podzimní části mužstvo získává pouhých 8 bodů. Situace vypadala velmi kritická a většina přiznivců přestávala věřit, že se mužstvo v I. A třídě zachrání. Slavojáci však prokázali bojovné srdce. Příprava hráčů na jaro byla náročná a v zimním přestupním termínu jsme získali tři posily, které do mužstva dobře zapadly:

Václava Hampla ze Sp. Hořovice, Josefa Zemana (náš odchovanec) z Buz. Komárov a Mariána Klačanského ze Sokola Tlustice. Mužstvo v jarní sezóně šlo od vítězství k vítězství a celkově obsazuje opět 3. místo. Králem střelců byl opět Vl. Kšír s 32 góly. Kádr mužstva tvořili:

Štrobl K., Vl. A P. Štěpničkové, M. Klačanský, Fr. Štochl, Fr. Černý, P. Černý, M. Kolář, Vl. Kšír, J. Zeman, V. Hampl, Fr. Kratochvíl, Jos. Huml, J. Hasman, Fr. Vaníček, Vl. Ungr a K. Redlich.

Sestava mužstva se neměnila ani pro další ročníky, navíc v r. 1972 je přeřazen z dorostu V. Tauš. Byl utvořen opravdu dobrý kolektiv s předpokladem pro krajskou soutěž. Kolem trenérského tandemu Jos. Vlacha a Ant. Štochla vznikla velmi dobrá parta. Když po podzimním kole ročníku 1972/73 nebyla spokojenost s umístěním na 4. místě proběhla velmi tvrdá zimní příprava a výsledky se dostavily. V jarním kole Slavoj nepoznal hořkost porážky a s náskokem 7 bodů při skóre 63 : 23 vyhrává přesvědčivě I. A třídu a postup do krajského přeboru. Po skončení posledního zápasu v Hořovicích odvádí naše hráče a příznivce v průvodu, za zpěvu slovojácké hymny dechová hudba „Osečanka“ až do naší obce, do místního hostince k bujarým oslavám.

„ SK Slavoj to jsme my“ 

Potěšitelným faktem je, že až na V. Hampla a M. Klačanského jsou všichni ostatní hráči odchovanci oddílu Slavoje. Věkový průměr mužstva byl 23 let a to jej ještě kazil v té době 35-ti letý Karel Štrobl, který s velkými úspěchy hájí branku Slavoje plných 18 let.

K r a j s k ý   p ř e b o r

Po dlouhých letech od dob, kdy Slavoj bojoval v divizi, znovu vesnické mužstvo měřilo své síly se soupeři z mnoha tisícových měst. Čekal na nás Beroun, Benešov, Kolín, Kutná Hora, Neratovice, Čáslav, Pečky a další. Jak se později ukázalo, nevyrovnávala se s tím tato mužstva a jejich příznivci vždy sportovně. Různé hanlivé výroky jako sedláci, křupani a jiné nás však moc neurážely, protože to byla jejich ostuda, že tak velké oddíly s nesrovnatelnými podmínkami a možnostmi hrají rovnocenné zápasy a stejnou soutěž s kluky z vesnice.

Ročník 1973/74 a první zápas krajského přeboru. V obci zavládlo obrovské nadšení a do Oseka se připravovaly stovky zvědavých diváků z širokého okolí. Před samotným utkáním s naším dávným soupeřem Lokomotivou Beroun (dříve Český lev) jsme začali mít trochu obavy. Mužstvo bylo oslabeno o zraněného brankáře K. Štrobla, kterého nahradil dorostenec P. Štefan. Hráči podávají výborný bojovný výkon s bezchybnou hrou v obraně a vítězí v poměru 2 : 0. Ve druhém zápase hrajeme opět doma a porážíme exdivizní Pečky výrazně 4 : 1. Ve třetím kole zajíždíme do Kutné Hory, kde již v 7. min zápasu vedeme 2 : 0, ale nakonec odcházíme po velkém boji s porážkou 6 : 3. Na domácí půdě ve 4. kole vítáme hráče SKUD Příbram, které porážíme 4 : 1. Další utkání hrajeme v Benešově, na hřišti favorita soutěže, kde prohráváme 1 : 0 brankou v závěru utkání z přísně nařízené penalty. Poté doma porážíme ČKD Slaný 2 : 0, ale pak přichází černá série, když prohráváme v Berouně s Cementárnami 1 : 0, doma s SONP Kladno B 0 : 2 a v Kolíně s místní TJ 3 : 2. V 10. kole porážíme Čáslav 1 : 0 a nato remizujeme v Mělníku 2 : 2, když domácí vyrovnávají v poslední minutě darovaným pokutovým kopem. Dále porážíme Vlašim B 3 : 2, prohráváme v Neratovicích 3 : 1, vítězíme nad VTJ Slaný      5 : 2 a v posledním kole remizujeme v Kolíně s maní Jiskrou 3 : 3. Výkon mužstva v podzimní sezóně předčil očekávání. Hráči bojovali s obrovským nasazením a elánem, tak že přezimovali na velmi pěkném 6. místě.

V jarní části se Slavoji již tolik nedařilo, ale přesto mužstvo udrželo postavení v horní polovině tabulky na         8. místě. Nejlepšími střelci byli Kšír a Kolář.

V období let 1970 – 1974 se vedl úspěšně také dorost. V r. 1970 se stává okr. přeborníkem a postupuje do okr. soutěže. V té se držíme rok a pak se opět dostavuje věková hranice a mužstvo sestupuje v r. 1974 zpět do nižší třídy. Dorostem v tomto rozmezí prošli: Štefan P., Štefan Fr., Štěpnička P., Kubíček Z., Plecitý Jiří, Ernest Václ., Řechtáček J., Huml. Jar., Vajner K., Ungr Vl., Horák Vlaď., Brůček St., a Stekláč Jos.

Rokem 1970 nastal zlom v žákovské kopané. Trenérem a vedoucím našich nejmenších nadějí se stal p. Bohumil Král. Rázem bylo po problému s nedostatkem žáků. Náborem, který provedl Boh.. Král bylo registrováno v r. 1971 – 39 žáků, z toho 10 z Oseka, 15 ze Záluží a 14 z Komárova. Obdobně bylo postupováno i v dalších letech. V r. 1974 bylo registrováno 42 mladých nadějí a v tomto roce si žáci výbornými výsledky vybojovali postup do okresního přeboru. Na postupu se podíleli: Špatenka K., Laštovička, Havránek, bratři Pelikánové, Jindřich Klekner, Jaroslav Klekner, Srp, Fikar, Král, Štěpnička, Novotný a Veselý.

Při této příkladné práci Bohumila Krále jsme se o brzkou budoucnost osecké kopané nemuseli vůbec strachovat.

Z akcí organizovaných výborem SK Slavoj byla v r. 1971 dokončena výstavba nových kabin, kde již budou mít hráči a rozhodčí důstojné prostředí. V r. 1973 byla v akci „ Z “ zahájena výstavba nové bytové jednotky pro správce hřiště a v následném r. 1974 byla dokončena. Dne 4.10.1974 byla byt. Jednotka předána do užívání novému správci hřiště, p. Václavu Hamplovi s manželkou. Výbor SK pracoval ve stejném obsazení, jen funkci jednatele převzal Kůta Luděk a Št. Šmíd přešel na vedoucího kopané I. A mužstva.

1975 – 60 let SK a kopané v Oseku

Sportovní klub je nejpočetnější organizovanou složkou v obci s počtem 227 členů. Sdružuje odbor ZTV, oddíl stolního tenisu a oddíly kopané – mladší a starší žáky, dorost a „A“ mužstvo dospělých.

„A“ mužstvo Slavoje již třetím rokem působí v krajském přeboru a mládežnická mužstva hrají okresní soutěže.

30. května 1975 postihla náš klub velmi citelná ztráta v podobě úmrtí našeho dlouholetého správce hřiště

pana Václava Vlacha, který tuto funkci vykonával plných 29 let.

V soutěžní přestávce v letních měsících vstupujeme do oslav 60. výročí zápasem proti kompletnímu ligovému mužstvu ŠKODY PLZEŇ. Zápas skončil těsnou porážkou Slavoje v poměru 5 : 4. Utkání bylo k překvapení všech diváků velmi vyrovnané a Škodovka zvítězila až zlepšeným závěrem, když Slavoj po celý zápas vedl. Po skončení utkání byla uspořádána v místním hostinci přátelská beseda s hráči a funkcionáři ligové Škodovky.

V rámci oslav byl ještě uspořádán fotbalový turnaj pod názvem „ Memoriál Karla Štrobla “ za účasti Sp. Hořovice, Sp. Žebrák, Sp. Komárov a našeho mužstva. Vítězem se stal Slavoj.

 

Léta 1976 – 1979

Před novým ročníkem krajského přeboru 1975/76 k nám přestupuje Mirek Mojžíš z Doubravanu Újezd. Jeho příchodem se zlepšila především hra a produkce útoku. Dále k nám přichází Pa. Franta z Jiviny a mužstvo doplňují Štefan P., Řechtáček J., Štekláč J., a Vajner K.

V ročníku 1976/77 je Slavoj nadále účastníkem krajského přeboru a podává průměrné vyrovnané výkony. V konečném hodnocení tohoto ročníku mužstvo obsazuje 11. místo ze 16-ti účastníků soutěže.

Postihuje nás však reorganizace soutěží mezi středočeským krajem a Prahou město. Jako šesté mužstvo od konce tabulky se musíme s krajským přeborem rozloučit a sestupujeme znovu mezi naše známé do I. A třídy.

V tomto ročníku došlo ke změně na funkci trenéra a mužstvo převzal Jaroslav Huml. Hráčský kádr zůstal nezměněn, je doplněn o Jos. Vlacha ml. a přestupuje k nám Jiří Vosecký ze Sp. Hořovice.

Dne 16. srpna 1976 zemřel v mladém věku 52 let bývalý hráč, přeborník okr. z roku 1955 a dlouholetý člen pan Jan Abrahám (Čada).

Koncem srpna téhož roku se uskutečnila přátelská beseda s šéfredaktorem časopisu „GÓL“ panem Oktábcem, který je již několik let naším velkým příznivcem a v té době sponzorem našeho oddílu za vystavenou reklamu časopisu Gól na našem hřišti. Pan Oktábec podrobně vylíčil všem přítomným své bohaté zážitky ze skončeného ME v kopané 1976 v Bělehradě, kterého byl přímým účastníkem a na kterém naši reprezentanti získali zlaté medaile, pověstnou Panenkovo penaltou.

Po sestupu z krajského přeboru se nám nedaří dle našich představ ani v I. A třídě. Jeto období dalších reorganizací. V ročníku 1977/78 obsazujeme 8. místo a s obtížemi tak zachraňujeme pro Osek „ A třídu “, neboť z 9. místa se již sestupovalo. Mužstvo v této sezóně posiluje Jaromír Voříšek se Sp. Hořovice. V období let 1976 – 1979 se v A mužstvu vystřídal větší počet hráčů. V roce 1975 odchází Fr. Kratochvíl do Cheznovic, v roce 1976 Vl. Kšír do Sp. Hořovice a Vl. Štěpnička s Fr. Štochlem končí aktivní činností. V roce 1979 přestupuje V. Tauš do S. Olešná. Do našeho oddílu přicházejí Jaromír Ernest z Komárova, Vlast. Král ze Sparty Podluhy a Jos. Hampl ze Sp. Hořovice.

Dorostenci Slavoje se v roce 1975 potýkali s nedostatkem hráčů, ale přesto dosahovali dobrých výsledků. Od tohoto roku se začíná projevovat práce trenéra žáků B. Krále, když se žáci stávají zásobárnou dorostu. Trenérem mužstva se stává K. Redlich a hráči jsou od úspěchu k úspěchu. V roce 1976 dorostenci vyhrávají okresní soutěž a postupují do okresního přeboru.

Postup vybojovali: Veselý L., Vlach J., Veselý J., Havránek Vl., Pelikán Vl., Lastovička J., Srp Vl., Sojka L., Špatenka K., Veselý Jos., Mlejnek P., Král P., Klekner Jar. a Vohryzka R. Okresní přebor byl pro dorostence jen přestupní stanicí, když v celém ročníku jen jednou prohráli a tím se stali suveréním vítězem této soutěže a postoupili do krajské I. A třídy. V roce 1978 se mužstvu přestává dařit, přichází mladá krev ze žáků, ale přesto dorostenci v roce 1979 sestupují zpět do okresního přeboru.

V období let 1975 – 1979 dosahovali velmi pěkných úspěchů naši žáci pod vedením Bohumila Krále. Zde už se plně projevuje jeho poctivá mravenčí práce s těmi nejmenšími fotbalisty. Žáci svými výkony dokazovali, že patří mezi nejlepší mužstva v okrese. Ve třech ročnících okresní pohárové soutěže „O míč Ivo Viktora“ končí až v semifinále a IV. Ročník 1977/78 se stává jejich kořistí. Průměrně sehráli mladší a starší žáci dohromady ročně kolem 80-ti zápasů. V roce 1978 mužstvo vyhrává okresní mistrovskou soutěž a postupuje do krajského přeboru. Roční registrovaný stav žáků se pohyboval v počtu od 35 do 42 žáků z Oseka a okolí. Kádr mužstva v tomto období postupně tvořili:

Macourek J., Kořán, Vohryzka R., Cajtháml P., Judl P., Komolý P., Kovařík, Judl Fr., Kasík, Moulis, Mraček, Smetana, Vohryzka Jan, Kubovčiak D., Vaněk, Novák, Loněk, J. Šmíd, J. Plecitý, Vlach L., Kabátník, Šmíd Vl., Bašta, Kros T., Štochl T., Florián, Černý, Hrdlička, Chvojka, Jonák, Ptáček, Puchmeltr, Ráž, Šlapák, Štěpnička, Zeman R., Zd. Vaníček a Šmíd Fr.

Z tohoto výběru odchází náš nejtalentovanější žák Petr Cajtháml od 1.7.1979 na hostování do ligového dorosteneckého mužstva Poldi Kladno.

V tomto žákovském přehledu za určité období je zřetelně vidět, jak záslužná je práce Bohumila Krále pro budoucnost oseckého fotbalu.

Černé řádky tohoto období:

Dne 20.4.1979 umírá ve věku 75 let bývalý předseda SK Slavoj a obětavý pracovník při výstavbě a úpravách sportovního areálu pan Jaroslav Štefan.

Z akcí výboru SK Slavoj: - v roce 1978 zahájena stavba kryté tribuny

- v roce 1979 stavba dokončena s kapacitou 250 sedadel

Tribuna je velmi dobře situována s velmi dobrým rozhledem po hrací ploše.

 

 

1980 – 65. výročí SK Slavoj a kopané v Oseku

K tomuto výročí nebyl připraven žádný extra program. Na valné hromadě bylo poděkováno všem členům a příznivcům, kteří v uplynulém období od roku 1970 se svou obětavou prací a mnoha brigádnickými hodinami podíleli na výstavbě investičních akcí, či úpravách a zkrášlení našeho sportovního areálu. Ze stavebních akcí připomínáme nové kabiny, bytovou jednotku, tribunu pro diváky a z těch nejobětavější pracovníků jmenujeme Josefa Krále, Jar. Štefana, Vladislava Štefana, Václ. Vlacha, Františka Humla, Fr. Sojku, Jos. Štochla, Ant. Koláře a všechny ostatní kteří zde přiložily ruku k dílu.

Smutným faktorem bylo, že poděkování si už nemohl vyslechnout pan Josef Král jeden z prvních členů sportovního klubu, dlouholetý předseda a obětavý člen, jehož jméno opěvujeme dodnes při zpěvu Slavojácké hymny. Zemřel 3.1.1980 ve věku požehnaných 81 let.

Jedinou připravenou akcí k 65. výročí Sportovního klubu bylo svolání veřejné schůze, která se uskutečnila 22. června 1980. Zvláštního pozvání se dostalo všem v té době žijícím bývalým fotbalistům slavné divizní éry Slavoje. Ocenění v podobě pamětních diplomů převzali: Huml Fr., Hutr Ant., Jonák Jos., Jonák Fr., Kusý K., Lhoták Ant., Mraček Mil., Novák Jos., Prokop Jos., Plecitý Václ., Sojka Fr., Sojka Jos., Šlajsna Jos., Šlepr Jar., Šmíd Jiří, Štefan E., Štefan Vladisl., Štochl Jos., Vlach Fr., Zeman Al. A Zeman Jos.

Smutnou tečkou za rokem oslav byla zpráva o úmrtí dlouholetého člena a obětavého činovníka pana Viléma Hrabáka , který zemřel ve věku 75 let.

Z oddílu kopané byli v tomto slavnostním roce nejúspěšnější ti nejmenší. V okr. přeboru dosahovali mladší i starší žáci výborných výsledků a útočili na titul okr. přeborníků. Nic dlužni dobré pověsti Slavoje nezůstali ani dorostenci a obsadili 2. místo. Mužstvo bylo dostatečně zásobováno jak kvalitně, tak i početně ze žákovské líhně B. Krále.

Před zahájením mistrovských soutěží ročníku 1980/81 bylo přihlášeno do soutěže „ B “ mužstvo Slavoje se zařazením do IV. třídy okresní soutěže. Důvodem vzniku „ B “ byl velký počet vycházejících dorostenců a návrat hráčů z výkonu základní vojenské služby. Vedením mužstva byli pověřeni Fr. Pos a Václ. Kadlec.

„ B “ tým tvořili: Štefan P., Veselý, Štěpnička P., Veigent Fr., Huml Jar., Vlach Jos. ml., Srp, Vaníček, Hampl V., Havránek, Mlejnek P., Král P., Laštovička, Božek, Pelikán, Komínek a Brotánek. „ A “ mužstvo ze svých výkonů slevilo a umístilo se až v druhé polovině tabulky. Do kádru jsou postupně zařazováni mladí dorostenci. V tomto roce k nám přicházejí Vašek Fimon z Komárova a Sláva Anděl ze Sp. Hořovice. Naopak v polovině roku mužstvo opouští Jos. Zeman do Komárova.

 

Léta 1981 – 1984

Výbor SK Slavoj pracuje i po roce 1980, až na malé výjimky ve stejném složení. Předseda V. Plecitý, hospodář Fr. Huml a jen ve funkci jednatele střídá L. Kůtu - Václav Huml.

Zastoupení oddílů kopané:

Žáci a dorost v okresním přeboru, „ B “ mužstvo v okresní soutěži a „ A “ mužstvo v I. A třídě středočeského kraje.

Obě mužstva žáků pod vedením Boh. Krále dosahovali stále dobrých výsledků a udržovali si umístění do 4. místa. Registrovaný počet žáků se pohybuje od 45 do 52 žáků. V dresu mladších žáků se také objevuje jedna žákyně – D. Štelcigová, která již 2 x po sobě byla nejlepší střelkyní.

O dobrou reprezentaci osecké kopané v tomto období se starali i dorostenci. Přes oslabení mužstva o čtyři věkově dozrálé hráče dosahovali dorostenci výtečných výkonů. U mužstva v té době působili: Huml Jos., Vaněk M. a Štěpnička P.

„ B “ mužstvo po ročním působení v okresní soutěži mile překvapilo a obsazuje 2. místo. Mužstvo disponuje mladým stabilizovaným kádrem s cílem na postup do vyšší třídy.

„ A “ mužstvo po částečném omlazení o vlastní odchovance ztrácí formu a zapadá do šedého průměru. V té době rezignují oba trenéři Ant. Štochl a P. Černý. Na místo trenéra tak nastupuje opět Jos. Vlach. Na přestup k nám přišel Vladimír Blacký ze S. Zaječov a ze Sp. Hořovice se vrací Vláďa Kšír.

Před novým ročníkem 1981/82 je vyhlášena další reorganizace krajských soutěží. Do vyšší soutěže měli postupovat tři mužstva. Celkem mladý kolektiv stmelený kolem trenéra Vlacha si dal za cíl, navrátit osecký fotbal do krajského přeboru. Podzimní začátek ročníku se příliš nevydařil, ale zlepšeným závěrem Slavoj přezimuje na 5. místě.

Jarní sezónu po důkladné zimní přípravě zahajujeme vítězstvím na Milínem 3 : 1 a v Žebráku 2 : 1. V Komárově sice prohráváme 2 : 3, ale hned nato tři vítězství, se Sedlčany 3 : 0, v Hostomicích 4 : 0 a s UD Příbram B 3 : 0. Na Spartaku Příbram prohráváme 2 : 3, ale do konce soutěže už neztrácíme ani bod a nedostáváme ani jeden gól.

Porážíme Dobříš 1 : 0, vyhráváme v Březnici 1 : 0 , doma s Újezdem 2 : 0 a vítězstvím 2 : 0 zakončujeme soutěž v Hýskově. V celkovém hodnocení ročníku 1981/82 I. A třídy obsazujeme 3. místo a po pěti letech se vracíme do krajského přeboru.

Vedení Slavoje po vybojování postupu do krajského přeboru před jeho zahájením resp. ročník 1982/83 uspořádalo několik akcí. Předem ale byly provedeny na valné hromadě volby nového výboru. Vzhledem k velkému zaneprázdnění a začínající vleklé nemoci pana Václ. Plecitýho, dochází ke změně ve funkci předsedy. Na jeho místo nastupuje Štěpán Šmíd a V. Plecitý zůstává čestným místopředsedou. Hospodářem klubu zůstává Fr. Huml a novým jednatelem je zvolen Goldšmíd Petr.

Členská základna čítala v tomto roce 272 členů. V činnosti nadále působí odbor ZRTV a oddíly kopané.

Na této schůzi byli zástupcem OV ČSTV vyznamenáni za obětavou práci pro rozvoj tělovýchovy a sportu pánové Št. Šmíd, Štefan Vladislav a Frant. Huml.

Předem už zmíněných akcí, se konalo propagační utkání v ragby, které zprostředkoval chalupář v naší obci pan ing. Jan Kudrna s ragbisty TJ Praga Praha, za které hrál v té době známý reprezentant, jeho syn Bruno.

Dále se uskutečnila beseda s šéfredaktorem týdeníku GÓL p. Oktábcem k právě skončenému MS v kopané ve Španělsku.

 

Krajský přebor

V průběhu přípravy na nový ročník 1982/83 krajského přeboru dochází u mužstva vedeného trenérem Jos. Vlachem a vedoucím mužstva Jaroslavem Humlem ml. Ke dvěma změnám, když od nás odchází Fr. Špatenka do Buz. Komárov, ale jako posila byl získán Petr Nedvěd ze Sp. Hořovice.

Vstup do mistrovské krajské soutěže se nám nevydařil. Z úvodních pěti zápasů získáváme pouhé 3 body a ni v dalších zápasech moc nepřesvědčujeme. Slavoj tak přezimuje na 12. místě ze 14. účastníků. Svoji situaci mužstvo nevylepšilo ani v jarní sezóně, a tak i celkově zůstává na 12. místě, které nám přesto zajišťovalo účast v dalším ročníku krajského přeboru. Potom však došlo k zákroku KFS (krajského fotbalového svazu), který je viděn málokdy. Slavoji byly po skončení soutěže odebrány 2 body za utkání s beznadějně posledním Novo Kladno, které skončilo naším vítězstvím 4 : 1. Dle názoru instruktora zápasu prý utkání vinou obou mužstev ztratilo sportovní charakter (nezájem o hru). V následných jednáních nebylo toto nařčení nijak prokázáno, ale to nevadilo tomu, aby toto nesprávné rozhodnutí zůstalo v platnosti. Tímto rozhodnutím byl Slavoj dodatečně odsouzen k sestupu zpět do I.A třídy.

Hned v dalších ročnících v I. A třídy mužstvo dokazuje, že výkonnostně mělo na krajský přebor a udržuje si přední pozice. V tomto období je u mužstva dosti velký pohyb hráčů. V roce 1983 se vrací z Cheznovic K. Špatenka, z Komárova přichází Vl. Šmejkal a z Drozdova Jos. Mottl.

Z vlastních řad jsou do mužstva přeřazeni J. Volf a Fr. Judl. Po skončení podzimní sezóny 1983 odcházejí Šmejkal do Čenkova a V. Hampl do Sparty Podluhy.

Od roku 1981 – 1984 prošli mužstvem tito hráči:

Veselý L., Štrobl K., Kubovčiak D., Ungr Vl., Mojžíš M., Nedvěd, Mottl, Kšír, Kolář, Zeman J., Hampl V., Štekláč, Volf J., Judl, Vohryzka J., Hohryzka R., Havránek, Vlach L., Macourek, Blacký, Špatenka K., Šmejkal, Štěpnička P., Komolý P., Sojka L., Štochl T., Krýl V., Hasman J.

V „B“ mužstvu působili:

Dongres, Veigend, Král P., Huml Jar., Božek M., Vaníček, Ernest V., Arnošt, Smetana, Havránek, Lizec, Štěpnička P., Vohryzka R., Černý P., Řechtáček J., Judl a Volf J. Trenér Pos František, vedoucí mužstva Kadlec Václav

Dorostenci tohoto období:

Vaněk M., Komínek St., Kovařík, Macourek, Kubovčiak, Judl, Vohryzka J., Kořán, Čepelák J., Vlach L., Šmíd J., Šmíd Fr., Štochl T., Jonák Z., Vaníček, Novák R., Plecitý J., Puchmeltr J., Kotnauer V., Šlapák.

Toto období bylo velmi úspěšné – v ročníku 1981/82 přeborníci okresu, ale bylo upuštěno od postupu do krajského přeboru. Ročník 1983/84 2. místo. Kanonýrem Jos. Puchmeltr 62 gólů.

Trenéři těchto let: Huml Jos., Štěpnička P., Vaněk Miroslav a Štochl Antonín

Žáci v tomto období:

Puchmeltr, Loněk, Plecitý J., Zeman R., Komolý Jar., Procházka Pavel, Procházka D., Kotnauer, Mudra J., Štěpnička O., Pospíšil, Ráž, Razím, Kros T., Štelcigová D., Plecitý Libor, Anýž, Goldšmíd P., Rampas P., Rampas V., Hnízdil St.

Trenér Bohumil Král

Stará garda: od roku 1980 v každém roce odehrála 3 – 5 utkání.

Doslova šokující zprávu jsme se dozvěděli 14.8.1984. Tohoto dne dotlouklo srdce našeho dlouholetého hospodáře a pokladníka pana Františka H U M L A

Jak citelná ztráta pro náš SK Slavoj to byla, si těžko každý dovede představit. Byl to člověk, který skoro celý svůj život věnoval kopané a práci pro Slavoj. Nar. 30. 4. 1920. Svou práci hospodáře vykonával poctivě, zodpovědně a s nesmírnou obětavostí, + 14. 8. 1984, plných 40 let. Krom toho ještě vedl evidenci členské základny Sportovního klubu Slavoj. Za svoji práci byl několikrát odměněn vedením SK a ve dvou případech byl vyznamenán okresním orgánem fotbalového svazu.

Čest jeho památce

 

1985 – 70let od založení Slavoje a kopané v Oseku

Psal se rok 1985, rok ve kterém náš Sportovní klub slaví 70 let svého trvání. Bylo to 70 let nadšené a obětavé práce ve prospěch malého vesnického klubu, který je hodnou řádku let nejpočetnější organizovanou složkou v obci. Nelehký úkol nastal pro výbor odchodem Fr. Humla. Koho jmenovat novým hospodářem SK. Krátkodobě převzal tuto funkci Jan Štochl a od ledna 1985 byl zvolen do této funkce Pavel Černý. Jinak výbor nedoznal žádných změn, jen u mužstev dospělých, na místech vedoucích. Fr. Pos se stává vedoucím „A“ u trenéra J. Vlacha a jeho místo u „B“ zaujal s V. Kadlecem Jar. Huml.

Rámec oslav byl připraven na období po skončení mistrovských soutěží. Pro všechny oddíly byl pořádán turnajový podnik a na červenec slavnostní valná hromada.

Smutným bodem mezi těmito akcemi byla zpráva, že odešel z našich řad jeden ze zakládajících členů SK Slavoj a obětavý pracovník pan Josef P r o k o p zemřel ve věku 88 let.

Čest jeho památce

Slavnostní valná hromada měla zdařilý průběh, sál místního hostince zaplnilo na 75 členů Slavoje a 27 hostů, mezi nimiž byl i bývalý šéfredaktor časopisu GÓL pan Oktábec, který do naší kroniky napsal pár veršovaných řádků:

Jak poznal jsem dnes v Oseku, člověk má blízko k člověku,

sešli se staří fotbalisté a ukázali srdce čisté.

 

Jak vyslovit jim díky hned, za slavných sedmdesát let?

Jak říci upřímnými slovy, co dal jim ten míč fotbalový?

 

Vždy nasadili srdce ryzí, ať o přebor šlo, o divizi,

od útočníka po beka, pro slávu svého Oseka.

 

A když už se tak sešli spolu, chci popřát za redakci GÓLU,

ať gólů dost vždy odměří, i nejtěžšímu soupeři.

 

Josef Oktábec

V závěru valné hromady přišel s dobrým nápadem bývalý brankář Milda Korejčík, aby se odpoledne před finálovým zápasem turnaje „ A “ mužstva sehrálo utkání starých gard. Poté si všichni zazpívali slavojáckou hymnu a rozešli se k obědu.

 

Léta 1985 – 1989

Po dvou ročnících v I.A třídě se Slavoj dostává do útlumu. V mužstvu panuje nervozita a dochází i k menším neshodám, ke zvýšenému pohybu hráčů a drobným změnám. Před podzimem 85 od nás opět odchází Vl. Kšír a naopak k nám na hostování přichází z Újezda Pavel Ungr.

Ročník 1985/86 byl výkonnostně velmi slabý a tak se po slavných letech propadáme do okresního přeboru. V průběhu soutěže ještě odešel z mužstva J. Volf do Komárova, výměnou za B. Pavlase a po sezóně skončil i trenér J. Vlach.

V polovině roku 1986 bylo dokončeno a zkolaudováno náhradní škvárové hřiště a hned bylo započato s plánovanou rekonstrukcí stávajícího travnaté plochy.

Nový ročník 1986/87 hrajeme v okresním přeboru, na škvárovém hřišti a s novou trenérskou dvojicí – Ant. Štochl a Ungr Vl. Podzimní vstup do okresního přeboru nebyl tak suveréní, jak jsme očekávali a ani jarní část nás neposunula na postupovou metu. Z mužstva odešel D. Kubovčiak do Sp. Hořovice a odstěhoval se Jan Vohryzka. Z Komárova se vrátil Jos. Volf a mužstvo bylo doplněno třemi dorostenci.

Další ročník 1987/88 okresního přeboru již v úvodu naznačil určité zlepšení a v jarní části hráči dovedli své úspěchy do vítězného konce na přeborníky okresu s postupem do krajské soutěže.

Ročník 1988/89 v krajské soutěži procházíme se střídavými úspěchy a přesvědčivých výkonů jsme se nedočkali. Mužstvo mělo dosti nedostatků v obraně, o čemž svědčí prohrané zápasy na domácím hřišti a vysoký počet obdržených branek. Porážka 2 : 4 od S. Dublovice se nám stala osudnou a odsoudila nás k sestupu zpět do

okresního přeboru. Ten měl pro ročník 1989/90 silné obsazení, neboť krajskou soutěž s námi opustily L. Zdice, Sp. Hořovice B a z druhé skupiny Sn. Loděnice. Před zahájením mistrovské soutěže střídá na místě trenéra Ant. Štochla dosavadní trenér dorostu Josef Zeman.

V období 1985-1989 hráli:

Štrobl K., Veselý L., Sojka L., Judl Fr., Macourek, Štekláč, Zeman J., Ungr Vl., Volf, Kšír, Plecitý J., Puchmeltr J., Vohryzka J., Vlach L., Dongres, Ungr P., Lizec J., Kořínek, Mudra, Zeman R., Kubovčiak, Šlapák Mir., Kros, Kotnauer.

Nejúspěšnějším oddílem v tomto období byli dorostenci, kteří se v roce 1985 a 1989 stali přeborníky svých mistrovských soutěží. Zde se již objevují fotbalové naděje: Kotnauer, Mudra, Procházka P., Hubáček, R. Zeman, bratři Rampasové, J. Chlustina. Trenérem byl Josef Zeman s dvouletou pomocí V. Ernesta.

Svůj standart si odehráli pod otcovskou rukou B. Krále i naše nejmladší naděje. Sice nedosahovali na přebornický titul, ale stále si udržovali přední umístění. Po dobu menoci B. Krále jej zaskočil Jiří Beran a pomocnou ruku podali také Ungr Vl. st. A Ungr Vl. ml.

Také „B“ mužstvo dosahovalo v těchto letech dobrých výsledků a drželo své umístění ve středu tabulky. Mužstvo bylo pravidelně doplňováno nadějnými dorostenci a zároveň bylo dobrou zásobárnou pro „A“ tým.

V „B“ v roce 1988 ukončuje svoji slavnou brankářskou kariéru ve věku 50-ti let Karel Štrobl. Trenérem a vedoucím mužstva byl po celou dobu Václav Kadlec.

V tomto období byl správcem našeho hřiště pan Michal Balún s manželkou. Byl to velmi pracovitý pár, kterému se mnohokrát dostalo poděkování od výboru SK, od vedoucích a trenérů všech oddílů, i samotných hráčů za vzorný úklid šaten, za péči o sportovní předměty a prostředky, dresy apod. a v neposlední řadě za přípravu hřiště, zvláště v době rekonstrukce, kdy bylo používáno náhradní škvárové.

V roce 1988 po skončení XII. ročníku BPS převzal předseda našeho SK Slavoj

p a n Š t ě p á n Š m í d

vyznamenání II. stupně “ za zásluhy o rozvoj tělovýchovy od zástupců OV ČSTV. V únoru téhož roku přebírá „ pamětní medaili “ za dosavadní činnost v ČSTV. Ve výboru SK Slavoj byl skoro 40 let a tuto činnost ukončil až v roce 1990, kdy po volbách do obecního zastupitelstva se stává starostou obce. Za dlouholetou činnost a obětavou práci pro Slavoj si zasluhuje uznání všech Slavojáků. Šmíd Štěpán – Nar. 20.12.1927

Obdobného ocenění se od orgánů OV ČSTV dostalo také v únoru roku 1988 trenéru našich žáků

p a n u B o h u m i l u K r á l o v i

vyznamenání za velmi dobrou a dlouholetou činnost ve fotbalovém svazu okresu.

Při vyhodnocení nejlepších sportovců okresu za rok 1989 byl k naší velké radosti vyhodnocen ve sportovním odvětví fotbal na 1. místě

V l a s t i m i l U n g r S K  S l a v o j O s e k

Toto období nám však psalo i smutné řádky v roce 1986 ukončuje svoji životní dráhu dlouholetý činovník výboru SK, vedoucí „A“mužstva kopané, obětavý pracovník a příznivec

p a n A n t o n í n K o l á ř

3. února 1987 umírá bývalý vynikající obránce slavné divizní éry

p a n V l a d i s l a v Š t e f a n

po ukončení své aktivní činnosti se věnoval mládeži, ve výboru SK pracoval jako kronikář od roku 1936 a v pozdější době ještě jako předseda revizní komise až do roku 1981.

4. září 1987 odchází z našich řad člověk, který většinu svého života věnoval výchově mládeže, tělovýchově a sportu, školský učitel a inspektor, člen Slavoje až do své smrti

p a n V á c l a v  P l e c i t ý

byl předsedou Sportovního klubu Slavoj od roku 1959 až do roku 1982, poté jako čestný místopředseda do roku 1985, Plecitý Václav byl cvičitelem v tělocvičně ZŠ při odboru ZRTV. Nar. + 4. 9. 1987

V závěru roku 1988 byla přehodnocena situace kolem rekonstrukce travnatého hřiště, s jehož znovuotevřením se počítalo až k oslavám osecké kopané v roce 1990.

S rekonstrukcí bylo započato v červnu 1986. Bylo provedeno odvodnění a vyrovnání navážkou, která u spodní branky dosahovala až 1,5 m. výšky Poté byla celá plocha povezena zeminou a provedeno osetí speciálním travním semenem. Byly zhotoveny nové střídačky a upraveno okolí pro diváky.

Rekonstrukce byla prováděna především brigádnickou činností, bylo zde odpracováno přes 6.000 brigádnických hodin, za což patří velké poděkování všem, kteří se jakoukoliv pomocí zde podíleli. Přesto si zasluhují být někteří jmenováni, jako Josef Štochl , který byl takovým dirigentem veškerých prací a patronem celé rekonstrukce, dále pak Fanda Pos a Michal Balůn , kteří věnovali hřišti obrovskou část svého volného času.

Bez cizí pomoci bychom se však také neobešli a tak znovu touto cestou děkujeme bývalým státním podnikům ČKD Hořovice a Buzuluk Komárov za pomoc při zavážení navážky a zeminy, dále bývalému JZD Osek za ulehčení práce při porovnávání, setí a konečně i sekání vzrostlé traviny. Poděkování zasluhují ještě osečtí hasiči za zavlažování . Vzhledem k tomu, že dokončovací práce byly provedeny s velkým předstihem a hřiště bylo připraveno ke kolaudaci, hledal se atraktivní soupeř pro důstojné otevření již na letní měsíce roku 1989.

Naše pozvání přijala XI. internacionálů ČSSR . A tak se 25. června 1989 otevřely brány nového, krásného sportovního areálu v tehdejší hodnotě 381 400,-- Kč, na který mohou být všichni slavojáci hrdi.

Na velmi pěkně upravený zelený trávník tak vyběhli krom hráčů Slavoje i takový fotbalový velikáni, jakými byli držitelé stříbrných medailí z MS v Chile roku 1962 Pavel Kouba a Josef Jelínek.

XI. internacionálů ČSSR

SK Slavoj OSEK

13:2

Do ochozů se sešlo na 1.100 diváků z celého okolí, jimž se reprezentanti představili v sestavě:

Kouba

Jelínek – Prokeš – M. Dvořák – Macela

Rada – Fiala – Kříž

Jarkovský – Knebort – D. Herda (Jurkanin)

Branky: Knebort 4, Kříž, Fiala, Rada a Jarkovský po 2, Herda 1

za Slavoj Macourek a Ungr Vl.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.